“Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” – Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula

“Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” – Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula

7 lipca 2022 Wyłączono przez Daniel

Czy imperialne zapędy Rosji i carskie żądze władzy nad światem to obsesja? Czy może historia ma obsesję na punkcie Rosji?  Fatalne położenie geopolityczne Polski, którego pechowości historia dowiodła nie raz, czyni te pytania wyjątkowo zasadnymi. “Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”  to wciągająca rozmowa o przyczynach współczesnej sytuacji, korzeniami sięgająca daleko, wiele wieków wstecz. 

Międzynarodowe interakcje przyczyną obecnej sytuacji?

Chwalba i Harpula w fascynującej rozmowie na temat współczesnej Rosji, analizują i rozkładają na czynniki pierwsze dzieje kraju, począwszy od Rusi Kijowskiej, aż po ZSRR i przemiany ustrojowe. Wszystko okraszone węgiersko – litewsko – polskim sosem z nutą pikanterii. W tle ciężar bagażu minionych wieków, wzajemnych zależności i krzywd, odarte z mitologicznej już wręcz wrogości, sięgającej do czasów zaborów i później Armii Czerwonej. Książka mocno trzyma się faktów, jednak rozmówcy pozwalają sobie na niewielkie odstępstwa, przy rozważaniu alternatywnych wersji historii. Jednak to “co by było gdyby”, nie tylko nie razi, ale wciąga niczym najlepsza opowieść obyczajowa – z dreszczykiem. 

Duet autorski – słów kilka. 

Wojciech Harpula wypytuje, Andrzej Chwalba ze swadą odpowiada – tak można podsumować charakter książki.  Każdy z autorów jest świetny w swojej roli. Harpula to doświadczony dziennikarz, publicysta, autor reportaży i redaktor naczelny Gazety Krakowskiej.  Doskonale wie jak i o co pytać, żeby brzmiało głośno, wyraźnie i wielotonowo. Andrzej Chwalba zaś, to polski historyk profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także doskonały eseista, któremu szermowanie słowem nie jest obce. Autor niezliczonej liczby publikacji, kawaler orderów i laureat nagród, jest uznanym i cenionym ekspertem w swojej dziedzinie. Skojarzenie tych dwóch znawców i możliwość podglądania ich rozmowy, to fascynująca podróż w czasie, dająca odpowiedź na wiele pytań nurtujących Polaków, a odnoszących się do wielkiego sąsiada.  Książka zdecydowania warta przeczytania, szczególnie w czasach, w których imperialne ambicje Rosji nabrały aż nadto wyraźnych kształtów.